Select Page

District Leadership Team

The District 37 Leadership Team is dedicated to our District’s members. It’s a great responsibility and an exciting opportunity. As facilitators of the success of our members and clubs, the team instills a sense of enthusiasm, fidelity and responsibility throughout the district. If you are new to Toastmasters or are searching for a club in your community, use our Find a Club tool.

District Chairs & Ambassadors
Division & Area Directors
Past District Governors / Directors

Michael Beach

District Director

Tim Edwards

Program Quality Director

Jody Koonce

Club Growth Director

Katrynah Talbert

Administration Manager

Jamil Massey

Logistics Manager

Lana Torkildsen

Finance Manager

  Brian Crutchfield

  Public Relations Manager

David Jones

Audit Chair

TBA

District Credentials Manager

Elmer Hill

Immediate Past District Director

Bob Pierce

District Parliamentarian

District Chairs & Ambassadors

TBA

District Contest Chair

Wayne Grubaugh

District Chief Judge

Pete Breidenbach, DTM

District Timer

Melissa Steadman

Education Chair

TBD

Registration Chair

TBD

District Leadership Committee (DLC) Chair

Ron Crews

District Photographer

TBD

Realignment Chair

Phyllis Kombol

Pathways Champion

Pam Christopher

Past District Director and Governor Committee

Dawn Webb

Youth Leadership Coordinator

Club Growth Team

TBD

Club Extension Chair

Troy Macera, Jr.

Club Coach Sponsor

Ebony Christian

Club Mentor Chair

Beth Riggsbee

Club Coach Chair

Division & Area Directors

Division A

Deb Lee

Division A Director

TBA

Area 1 Director

Four Seasons Toastmasters
Franklin Community Toastmasters
Land of Sky Toastmasters
Ridgefield Toastmasters
Speaking of Eaton Toastmasters

TBA

Area 2 Director

Asheville Toastmasters
Blue Ridge Toastmasters
New Dimensions Toastmasters
Toastmasters on a Mission

Brian Hart

Area 3 Director

Advanced Toastmasters of Asheville
Catawba Valley Toastmasters
High Country Toastmasters
McDowell NC Toastmasters

Angel Fierro

Area 4 Director

Cleveland County Communicators
Dye Hard Toastmasters
Gastonia Toastmasters
Lincolnton Toastmasters

Division B

Charleston Carter

Division B Director

Gayle Pum

Area 11 Director

Eat Your Words Toastmasters
Goldmine Toastmasters
People Growing Together Toastmasters
Yawn Patrol Zone Toastmasters

Lori Myers

Area 12 Director

TIAA Toastmasters of the Carolinas
Toasters and Ovens
Wells Fargo Research Drive Toastmasters

Martina Ackridge

Area 13 Director

Charlotte Toastmasters @ The Hartford
East Coast Electric Toasters
Etc Etc Toastmasters
Wells Fargo IP Toastmasters

Men Tchaas Ari

Area 14 Director

ATD Toastmasters
Friendship Toastmasters
University City Toastmasters
Wells Fargo CIC Toastmasters

Sara Little-Masterson

Area 15 Director

Davidson Toastmasters
FunnyBone 2
Lowes Home Improvement Toastmasters
Toastmasters at the Lake

Nadine Wynn

Area 16 Director

Advanced Communicators of Charlotte
B4 Nine Toastmasters
Kenton Place Toastmasters
Lake Norman Toastmasters

Division C

Tomica Lindsey

Division C Director

Krutikka Ashtekar

Area 21 Director

FUN Toastmasters
Gateway to Speaking Excellence Toastmasters
The Railyard Toastmasters
Wells Fargo Stagecoach Speakers Uptown Charlotte

Tyler Emery

Area 22 Director

Bank of America Uptown Toastmasters
Greater Opportunity Speaking Toastmasters
High Energy Toastmasters
Stadium Overlook Toastmasters

Vincent Burris

Area 23 Director

Atrium Health Toastmasters
Central Piedmont Toastmasters
Public Service Toastmasters
Queen City Toastmasters

Roy Lewis

Area 24 Director

Hornets Nest Toastmasters
Matthews/Mint Hill Toastmasters
Monday Six O Toastmasters
Southpark Toastmasters

Wray Ledford

Area 25 Director

Belk’s Sto-Re-Tellers
Compass Speaks Out Toastmasters
Sealed Air Charlotte Toastmasters

Division D

Gary Cohen

Division D Director

Doneisha Wilson

Area 31 Director

Charlotte Works Toastmasters
Charter Corp Toastmasters Club
Microsoft Charlotte Toastmasters
Professional Edge Toastmasters
Ship Masters Toastmasters

Crystal Adams

Area 32 Director

BASF Charlotte Toastmasters
Siemens Eloquent Energizers
SoChar Toastmasters
Steele Creek Toastmasters

Julie Richardt

Area 33 Director

Ballantyne Toastmasters
Charlotte NC-SYF Toastmasters
Premier Toastmasters
Toastmasters of Waxhaw
Transformation Toastmasters

Tsatsu Nyamadi

Area 34 Director

ADP Toastmasters
Ballantyne Lunch Toastmasters
Bank of America Toastmasters at Ballantyne
PMMC Toastmasters
Wells Fargo Stagecoach Speakers Ballantyne

Division E

Aaron Mandzak

Division E Director

Tasha Bailey

Area 41 Director

Bus Masters Toastmasters
Chair City Toastmasters
High Point Toastmasters
Kernersville Toastmasters
Mainstream Toastmasters
Triad Talkers At PTRC Toastmasters

TBA

Area 42 Director

Inmarian Toastmasters
TE Talkers Toastmasters
Wells Fargo Stagecoach Speakers Linden
Winston-Salem Toastmasters

Victor Canipe

Area 43 Director

Hanes T-Masters Toastmasters
Speak To Lead Toastmasters
WEC Express Toastmasters
Wells Fargo Center Stagecoach Toastmasters

Robert Phelps

Area 44 Director

Empire Toastmasters
Forsyth Toastmasters
Mercury Toastmasters
Northwestern Toastmasters

Division F

Ruth Friddle

Division F Director

Joyce Jasper-Morant

Area 51 Director

ADI Toastmasters
Axtreme Toastmasters
Gilbarco Toastmasters
Postmasters Toastmasters
The Soapbox Toastmasters

La Brenda Slayton

Area 52 Director

Carolina Christian Toastmasters
Gate City Vineyard Toastmasters
Good Growth Toastmasters
Greensboro Toastmasters Club
Triad Toastmasters

Scott Adams

Area 53 Director

Aggie Engineers Toastmasters
Aggie Toastmasters
Arch MI Toastmasters
Sunrise Toastmasters
Progressive Toastmasters

Alex Floate

Area 54 Director

Blue Moon Advanced Toastmasters
Goodwill Prose Toastmasters
Lincoln Financial Toastmasters
Mprovemasters Toastmasters
Talk of the Town Toastmasters